ליטוש שיש יבש

שיש הוא אחד מחומרי הגלם השימושיים ביותר עבור האדם, בטח בכל הנוגע למשק הבית. המחצב המרהיב הזה בעל יתרונות כל כך רבים, בעיקר בחזות הויזואלית שלו שקשה מאוד למצוא בתים שאין בהם לפחות חלק מסוים העשוי משיש – החל ממרצפות, המשך במדרגות וכלה בכיורים.

שיש מתחלק לשניים: שיש יבש ושיש רטוב ואופן ליטוש שיש יבש יכול להיות שונה בתכלית מליטוש שיש רטוב. הביצוע של ליטוש שיש יבש לא דורש מערכות קירור על ידי מים והליטוש יכול להתבצע בטמפרטורות גבוהות יותר. בנוסף לכך, המכשור המשמש בליטוש שיש יבש הרבה יותר יעיל כיוון שלא מצטבר אבק כתוצאה מהליטוש – המכונה מלטשת ושואבת את האבק לתוכה בו זמנית ובכך גם מונעת ספיגת נוזלים, האויב הכי גדול של השיש. לפני שנתחיל לשקוע בסוגי הליטושים השונים הניתנים לביצוע והאופן בו תהליך ליטוש שיש יבש נעשה, חשוב שנעמוד על נקודה מסוימת שבגללה ליטוש שיש יבש הינה פעולה כל כך הכרחית: השיש, בדומה למחצבים אחרים כמו אבן ובטון למשל – נוטה להתיישנות, וכאשר זו מגיעה היא בהחלט לא מיטיבה לו. הליטוש, לא רק שמסב חזות הרבה יותר מרשימה לשיש, אלא גם הופכת את החמור לעמיד ויציב הרבה יותר.

סוגי הליטושים אותם ניתן לבצע על שיש יבש

הסוג הראשון נקרא "ליטוש עדין" והוא מתבצע תוך כדי שימוש ברשתות יהלומים. הליטוש הזה מיועד בדרך כלל על מנת להסיר כתמים עקשניים במיוחד ולכלוך, ובדרך כלל מתבצע על שיש ישן.
במסגרת הליטוש, המכונה מורידה שכבה דקה ביותר של שיש וכך מסירה עימה את הלכלוך.
הסוג השני נקרא "ליטוש מחוספס" והוא מתבצע תוך כדי שימוש באבן גסה. לפני ליטוש שיש יבש מסוג זה, ישנו הצורך לאטום את כל הסדקים והחורים הקיימים בשיש באמצעות דבק או אפוקסי בעלי גוון דומה לצבע האריח. חשוב להדגיש, מומלץ לבצע ליטוש שיש יבש רק כשבועיים לאחר ההדבקה, שאז החומר מספיק להתייבש ולהתייצב.

אופן התהליך של ליטוש שיש יבש

הכול מתחיל בחריצה של הפוגות הקיימות בין האריחים, כאשר פעולה זו נעשית באמצעות דיסק יהלום בעובי של עד שני מילימטרים. לאחר מכן, נמלא את החריצים והסדקים בדבק או אפוקסי בעלי גוון דומה לזה של האריח. כעת, נוכל להתחיל בביצוע ליטוש שיש יבש – המכונה בעלת האבן המחוספסת (ברוב המקרים הטכנולוגיה היא יהלומים), תעבור על כל המשטח ותלטש אותו. הליטושים הראשונים יהיו מיועדים על מנת להשיג מרקם אחיד ולאחר מכן יבואו הליטושים הרכים יותר לצורך העלמת השריטות שנוצרו בליטושים הקודמים. בסיום, נמרח כמובן סילר על השיש כך שנוזלים לא ייספגו בו ועל מנת שהוא ישתמר לאורך זמן ובמידה ונבחר בכך – נבצע גם הברקה קריסטלית לשיש. בסיום, יהיה לנו משטח חלק ומבריק שיוכל לשמש אותנו לאורך שנים בין לצורך ריצוף, בין לצורך מדרגות ובין אם נרצה אותו כשיש לכיורים.

חדרה, ששת הימים

מור: 050-8438366

mor@morl.co.il