ליטוש מדרגות

אחד החלקים השימושיים ביותר בבניינים גבוהים או מקומות ציבוריים הוא המדרגות. אנו לא שמים לב לכך כמעט כי המדרגות כבר נתפסות כחלק מובן מאליו בנוף הציבורי, אך ישנה חשיבות גדולה לאופן בו מיוצרות המדרגות והדרך בה ניתן לשמר אותן. לא רבים מודעים לכל התחום של ליטוש מדרגות וחבל הוא העניין הזה, כיוון שאילולא היו יודעים – לא היו מהססים כל בעלי בתים או משרדי חברות שמחזיקים במקום בעל מדרגות לבצע ליטוש מדרגות יעיל ומהיר. במאמר זה נעמוד על הסיבות השונות בגללן מומלץ לבצע ליטוש למדרגות שלכם, אילו סוגי ליטושים קיימים, מה טומן בחובו תהליך הליטוש ואם נספיק – גם כמה טיפים חשובים בנושא.

למה כל-כך כדאי לבצע ליטוש מדרגות?

מדרגות מיוצרות בדרך כלל ממחצבים כמו אבן, שיש או בטון שעל אף היותם כאלה שימושיים מאוד, נהדרים ובמקרים מסוימים – מרהיבים, הרי שיש להם גם חסרונות. החיסרון הבולט שלהם הוא שעם השנים, הם הופכים להיות הרבה פחות יציבים וככל שהם מתבלים, לא רק מבחינת החזות החיצונית, אלא גם מבחינת סכנת החלקה במדרגות – חשוב מאוד שתהיינה המדרגות מלוטשות ויציבות. ליטוש מדרגות יסייע לא רק במניעת סכנת החלקה, אלא גם בשימור המחצב שממנו עשויה המדרגה לאורך שנים רבות.

אופנים בהם ניתן לבצע ליטוש מדרגות:

1. הדרך הראשונה היא באמצעות שימוש באבני יהלום גסות. במקרה זה, ישנו צורך בסתימת כל הסדקים והחריצים הקיימים במחצב באמצעות דבק או אפוקסי. במידה והזמנתם אריחי מדרגות חדשים והדבקתם אותם, מומלץ לחכות לפחות שבוע-שבועיים לפני ביצוע הליטוש עצמו.
2. הדרך השנייה היא באמצעות שימוש ברשתות יהלומים, במקרה זה תוסר רק שכבה דקה מהמדרגה – על כן השימוש יכול להתאים למקרה שבו רוצים לחדש את המדרגה או להסיר ממנה כתמים עקשניים במיוחד.

ליטוש מדרגות – התהליך השלם

תהליך הליטוש כולל בתוכו כשלושה שלבים עיקריים:
בשלב הראשון נדביק את כל החריצים והסדקים הקיימים באריח המדרגה בדבק או אפוקסי בעלי גוון דומה למרקם האריח, כך שלא יורגש. בשלב השני, נעבור לליטוש עצמו, אותו נעשה באמצעות אבן גסה (יהלום למשל) – במהלך הליטושים הראשונים ננסה לקבל משטח אחיד ולאחריו יגיעו כמה ליטושים שיעלימו שריטות וסדקים אחרים שנוצרו במהלך הליטושים הראשוניים. בשלב השלישי, נמרח סילר על המדרגה כך שלא תספוג נוזלים מיותרים ותתיישן מהר. במידה ונרצה, נוכל לבצע גם הברקה קריסטלית למדרגות.

וכמה טיפים לפני סיום…
מלבד החשיבות הקיימת בעניין החזות של המדרגות, הן קודם כל מיועדות לדריכת רגליים של אנשים והסכנה שבנפילה בהחלט לא צריכה להיות מאיימת. לא מומלץ להגזים בליטוש החומר ממנו עשויה המדרגה, ולהשאיר אותו עם מרקם מעט מחוספס, כך שהמשטח יהיה מספיק יציב לדריכת הרגל.
גם אם בסופו של דבר תקבלו מדרגה קצת פחות מרשימה ומבריקה, עדיין חשוב שתדאגו קודם כל לבטיחות שלכם או של כל מי שעלול לבוא במגע עם המדרגות.

חדרה, ששת הימים

מור: 050-8438366

mor@morl.co.il