אבן טרוורטין היא אבן מסוג סלע משקע מחורר אשר משמשת גם לריצוף פנים וגם לריצוף חוץ. האבן המיוחדת הזו מחובבת על לא מעט אנשים הבוחרים לרצף בה את הבית, החצר וכד'. עם זאת, על מנת להפיק את המיטב מהמחצב הנהדר, נצטרך לבצע ליטוש אבן טרוורטין על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר וליהנות ממנה עד הסוף. פעולות הליטוש דורשות מומחה מן השורה הראשונה שיהיה גם בעל המכשור המתקדם הנדרש לצורך ביצוע הפעולה. אם חשבתם לנסות את הדברים לבד בבית, לא רק שלא תוכלו מבחינה מקצועית לעשות זאת (מה גם שהעבודה מפרכת וקשה מאוד), אלא גם מדובר במכונות מיוחדות המשתמשות ביהלומים לצורך ביצוע הליטוש. המכונות נחשבות ליקרות מאוד ועל כן לא ניתן יהיה להשיג אותן סתם כך, ומעבר לכך – זה גם לא ייצא משתלם. במאמר זה נסקור כיצד מתבצע ליטוש אבן טרוורטין על השלבים השונים ובסופו תוכלו לדעת בדיוק מה הפעולות שהפועלים שתזמינו לביתכם יעשו. ידע הוא כוח ועל כן מומלץ לקרוא וללמוד את הדברים.

ליטוש אבן טרוורטין – השלבים במסגרת התהליך

ראשית כל, לפני שנכנס לכל נושא התהליך, חשוב להבין שניתן לבצע שני סוגים שונים של ליטוש – ליטוש עדין המיועד לנקות כתמים קשים מהאבן או לחדש אותה אחרי הרבה שנים שהיא כבר אצלכם, או ליטוש יסודי יותר הדורש הורדת שכבה גדולה יותר מהאבן והוא מומלץ במידה ורכשתם זה עתה מרצפות טרוורטין ואתם מעוניינים להפיק מהן את המיטב. לאחר שהבנתם זאת, תדעו בדיוק מה לבקש מהמלטש שיגיע לביתכם וכך לא תצטרכו לשלם יותר סתם על משהו שאתם לא צריכים.

וכעת, לתהליך... ראשית, במידה ומדובר במרצפות, ישנו הצורך לחרוץ את הפוגות שבין האריחים באמצעות שימוש במכונה הנקראת "דיסק יהלום" ומיועדת לבצע בדיוק את העבודה מהסוג הזה. לאחר שמבצעים את החריצה, הפעולה הבאה היא מילוי כל החורים והסדקים שבאבן הטרוורטין תוך שימוש בדבק מיוחד המותאם לכך (לעיתים אפוקסי). כאשר הדבק מתייבש, ניתן לעבור לפעולות הליטוש. הליטוש הראשוני בדרך כלל מתבצע תוך שימוש באבני יהלום גסות והוא מוריד שכבה יחסית גדולה מהאבן – במסגרת הליטוש המטרה היא להשיג משטח אחיד. לאחר הליטוש הזה, נשארות בדרך כלל עוד שריטות על אבן ועל כן ניתן יהיה לבצע ליטושים עדינים יותר באמצעות רשתות יהלומים מיוחדות המובנות במכונה שמורידות שכבה עדינה מהאבן. בסיום כל התהליך של ליטוש אבן טרוורטין, ניתן יהיה למרוח על האבן סילר (חומר איטום מיוחד) המשמש להגנה על האבן ומניעה של חלחול נוזלים לתוכה, מה שיכול לפגוע בתוחלת החיים שלה. כמו כן, ניתן יהיה לבצע גם הברקה קריסטלית לאבן לאחר הליטוש תוך שימוש בפוליש ווקס או פוליש קריסטל.

חשוב לציין שאת עבודות הליטוש עדיף להשאיר לסוף עבודות השיפוצים במידה ואתם באמצע עבודות כאלו, כיוון שאינכם רוצים שעבודות אחרות שייעשו על המשטח ישרטו או ילכלכו אותו.

  • ספק מומלץ עבור אבן טרוורטין – astone

פרטים ליצירת קשר

חדרה, ששת הימים

מור: 050-8438366

mor@morl.co.il